Megéri megvennem a TIPEK-et 1.példa

I. példa: világításvezérlés megoldása egy lépcsőházban, alkonykapcsolóval vagy kapcsolóórával:

A feladatunk az, hogy a nyomógombok segítségével a lakó fel tudja kapcsolni a világítást a folyosón, de ezt ne tehesse akkor, amikor elégséges fény van, és nem szükséges a világítás.

Több megoldás létezik.

  • Az egyik megoldás: veszünk egy átlagos lépcsőházi automatát és veszünk hozzá egy kapcsolóórát. Ekkor némi huzalozással meg tudjuk oldani azt, hogy a nappali órákban a lakó ne tudja felkapcsolni a világítást. A hátránya, hogy az órát mindig állítani kell, ha ezt el akarjuk kerülni előre programozható órát kell venni.
    Az árak: lépcsőházi automata 8.000 Ft és a kapcsolóóra kb 10-15.000 Ft (ha asztronómiait választunk, hogy ne kelljen évente legalább kétszer programozni akkor 25-30.000Ft az óra ára) és kell vennünk minimum egy 3 modulos elosztódobozt kb. 2.500 Ft. Ezt összeadva, ha nagyon spórolni akarunk akkor is elköltünk 18-25.000 Ft-ot, de rosszabb esetben akár 40.000Ft-ot is. Kimegyünk a helyszínre és elkezdjük felszerelni. A felszerelési időt nem számolva az időkapcsoló beállításával legalább 15-20 percet eltöltünk, valamint az időzítés beállításával további 15-20 percet. Ezeket az időket összeadva és a rezsióradíjunkkal megszorozva további legalább 3000 Ft-ot költöttünk a berendezés felszerelésére.
    Elköltöttünk 25-30.000 Ft-ot és évente 2 alkalommal állítani kell vagy 35-40.000 Ft-ot, és nem kell visszajárnunk.
  • Veszünk egy lépcsőházi automatát 8.000 Ft-ért és veszünk hozzá egy alkonykapcsolót, egy olyan típust, hogy állításához ne kelljen mindig az érzékelőhöz létrán felmásznunk, vagyis egy kalapsínes változatot, ezeket megvehetjük 9.000 Ft-tól-akár 40.000-50.000Ft ig. Ezek után kimegyünk a helyszínre és kábeleznünk kell, egy olyan helyig, ahol a lámpák fénye nem befolyásolja a fényérzékelőnk működését. A beállítása az alkonykapcsolónak eleve nehézkes, mert vagy megvárjuk az alkonyt, vagy kb. beállítjuk az értéket a potenciométer segítségével. Ez esetben várhatjuk, hogy megrendelőnk másnap telefonál, hogy menjünk vissza, mert túl későn vagy túl korán kapcsolható fel csak a világítás.
    A felszereléssel kábelezéssel legjobb esetben is 1-2 órát eltöltünk.
    Elköltöttünk tehát 30-40.000 Ft-ot legalább, ha időnket is számoljuk.

Mi azt ajánljuk, hogy vegyen egy TIPEK 1-et és hozzá egy fényérzékelőt. Ez most  22.000,- Ft-ba kerül. A felszereléssel és a beállítással nem tölt el 20 percnél többet,  mert a fényérzékelőt a lépcsőházban is el tudja helyezni. További előny, hogy a megrendelő áramszámlája is kisebb lesz mivel a készülék fogyasztása a hálózatról 2-6mA között van, attól függően, hogy a relé meghúzott, vagy elengedett állapotban van.
Ezt kiszámolva a fogyasztás kb. 0,5-2VA.
A beállítás egyszerű, mert a kijelzőről leolvasható a beállított érték. Az érzékelőt akár a folyosóra a lámpa alá is rakhatja, mivel a TiPeK a háttérfényt csak akkor figyeli ha mát lejárt az időzítés és a lámpák nem világítanak.
Az érzékelő leválasztott a hálózatról, áramütést nem okozhat. Nem beszélve arról, hogy még van lehetőség nyitásérzékelő felszerelésére az ajtóra, a nyitásérzékelő ugyancsak leválasztott a hálózatról, további lehetőség van biztonságtechnikai infra mozgásérzékelő felszerelésére a beépített 12V-os tápegységnek köszönhetően.