Világításvezérlő (PR01)

Világításvezérlő, ami kibővíthető háttérfény érzékelővel, valamint egyidejűleg kapcsolható hozzá normál (biztonságtechnikai) mozgásérzékelő – maximum 2 db – valamint nyitásérzékelő is.

Ebben a programlépésben a készülék az alábbi alap funkciókat képes ellátni:

1) világításidőzítő automata (lépcsőházi automata)

ebben a funkcióban a TIPEK-et lépcsőházi automataként tudjuk használni, avval a kiegészítéssel, hogy a mai igényeknek megfelelően kiegészíthetjük háttérfény érzékelővel, mozgásérzékelővel, valamint nyitásérzékelővel. Készíthetünk olyan világításvezérlést egy lépcsőházban, hogy amikor nyitjuk a kaput (kaputelefon nyitására), akkor a világítás automatikusan bekapcsoljon, vagy mozgásérzékelő felszerelésével a folyosón levő mozgásra elinduljon, természetesen meghagyva a nyomógombokat azokkal is tudjuk indítani a világítás időzítését, természetesen csak akkor, ha a világításra szükségünk van. Ezt a TIPEK-re kapcsolt háttérfény érzékelő biztosítja, mely csak akkor engedi bekapcsolni a világítást, ha már szükséges. Amennyiben a gombok valamelyikét kitámasztják vagy beragad akkor a TIPEK kikapcsolja a világítást és a nyomógombról csak akkor indítható újra, ha megszüntetjük a beragadást. Van lehetőség glimmlámpák használatára is, de ekkor kiegészítő áramkört kell használnunk, hogy a glimmlámpák világítani tudjanak. A fényérzékelőt a folyosón bárhol elhelyezhetjük, mert a TIPEK az időzítés ideje alatt nem figyeli a háttérfényt.

2) impulzus relé időzített kikapcsolással

Ezt a funkciót olyan helyiségek világításának vezérlésére alakítottuk ki, ahol véletlenül bekapcsolva hagyhatjuk a világítást akár hetekre is (pincék, padlások, tárolók melyek ajtaján nincs ablak stb….).
A készülék alaphelyzetben úgy működik mint egy impulzusrelé, ha egyszer megnyomjuk a nyomógombot felkapcsol, ha még egyszer, akkor viszont kikapcsol. A különbség az impulzusreléhez képest az, hogy ha a második megnyomást kihagyjuk akkor a készülék a beállított idő letelte után automatikusan kikapcsolja a világítást. Viszont, hogy ne kerüljünk olyan helyzetbe, hogy a pl a pince folyosóján elér minket a teljes sötétség, mert megfeledkezünk az időről, a készülék az időzítés letelte előtt egy illetve két perccel villogással jelzi az időzítés végét. Ekkor oda mehetünk egy nyomógombhoz és újra indíthatjuk az időzítést.
A világítás bekapcsolása történhet nyomógombbal, de vezérelheti nyitásérzékelő és mozgásérzékelő is.

  • a kikapcsolási idő 2p – 99p 59mp között állítható (2p alatt beállítva az 1 pont szerinti világításkapcsolóként működik, figyelmeztetéssel a kikapcsolásra)
  • a beállított kikapcsolási idő letelte után a TIPEK lekapcsolja a világítást
  • a kikapcsolás előtt figyelmeztető jelzést ad, jelezve azt, hogy lejár az időzítés:
    –  2 perccel a kikapcsolás előtt 1 másodpercre kikapcsolja a világítást
    –  1 perccel a kikapcsolás előtt 2X1 másodpercre kapcsolja ki a világítást

3) impulzus relé

Ezt a funkciót csak azért illesztettük a TIPEK-be, mert gondoltunk azokra a szervizes emberekre, akik azért fogják megvenni a készüléket, mert szeretnék ügyfelüket azonnal kiszolgálni, így egy elromlott impulzusrelét is cserélni tudnak. A TIPEK ebben a funkcióban a nyomógomb megnyomásával be, valamint kikapcsolja a világítást.
A hálózat elvétele után, amikor visszajön az áram a TIPEK kikapcsolt állapotba kerül, ennek indoka, hogy pl. egy esti áramszünet után, ha már elmentünk, és később az áram szolgáltatása helyre állt, ne kelljen visszamenni és kikapcsolni a világítást.

4) alkonykapcsoló beállítható háttérfény átlagértékkel vezérelve
(Ekkor fényérzékelőt kell kapcsolni a TIPEK-hez!)

A TIPEK-re  háttérfény érzékelőt illesztve használhatjuk alkonykapcsolóként is. Az alkonykapcsoló funkciót a készüléken beállítva a következő működést aktiváljuk: A TIPEK a fényérzékelő által szolgáltatott fénymennyiséggel arányos jelet feldolgozva lux-ban kijelezve, másodpercenként eltárolja a mért adatokat. Ezek után választhatunk, hogy ezekből az eltárolt adatokból hány darab minta átlagát szeretnénk (5-500 minta).
A készüléken a be és kikapcsolási határértéket külön be tudjuk állítani változtatható hiszterézis mellett.

  • beállítható az a Lux érték (átlagot számol a TIPEK), amely alatt a készülék bekapcsol, (0-999 Lux-ig, de a maximum felső érték a kapcsolt érzékelő függvénye)
  • az átlagértékhez a mintavételezés 1 másodpercenként történik, az átlag számításához a vételezett minták száma adható meg 5 – 500 db-ig.
  • a bekapcsolási és kikapcsolási fényerősség értéke is külön megadható, a bekapcsolási, fényerő mindig a kisebb érték